Styrelsemöte 5/2 2020

Igår hade vi styrelsemöte, det första på väldigt länge.


Vi hade fått frågan av loander dans att starta ett samarbete med dem. Det skulle innefatta att vi skulle byta dag och kanske också tid.

Diskussionen fick fram att många av våra medlemmar har andra åtaganden i veckorna och det har vi i styrelsen också. Söndagar 19.00 kvarstår.


Vi har för ett par månader sedan skickat in önskemål om lokalbokningar till hösten men inte hört något sedan. Solan ska kolla upp det. För vi saknar ju dansen och våra medlemmar, så fort vi får komma nära varandra igen så kör vi igång. Det gäller att ligga steget före😉


Vidare pratade mycket om Corona och hur man kan kringgå det. Men så länge FHM säger 2m avstånd så går det inte.

Fick också frågan om att arrangera liknande danser som de kör nu i Hågelbyparken men då alla våra medlemmar är singeldansare så kände vi inte att det var rätt för vår förening så vi tackade nej till det.


Vi hoppas och håller tummar och tår för att Corona släpper taget snart.

Vi i styrelsen saknar er, dansen och gemenskapen. 😍


Till nästa gång....Vi hörs 😉


Mvh Styrelsen

30 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Styrelsemöte 14/8

Hej igen alla tålmodiga dansare där ute 💃🕺Vi offrar det vi älskar för att rädda liv, det får vi verkligen inte glömma! Även om det spritter i benen och man saknar dansen så det svider i hjärtat. Vi

Vårens danser inställda!

Det är med tungt hjärta vi måste ta beslut om att ställa in vårens danser. Vi har ända in i det sista försökt ha modet uppe men med de senaste uttalandet från folkhälsomydigheten gör att vi inte kan f